Orszak Trzech Króli po raz pierwszy w Gminie Rutki - Gminny Ośrodek Kultury w Rutkach-Kossakach

Mieszkańcy Rutek przebrani w kolorowe stroje na tle budynku GOKiB w Rutkach-Kossakach

Orszak Trzech Króli po raz pierwszy w Gminie Rutki

Mieszkańcy Naszej Gminy po raz pierwszy dołączyli do setek pozostałych Gmin w Polsce, gdzie z okazji uroczystości Objawienia Pańskiego organizowane zostały Orszaki Trzech Króli.

W tym roku hasło przewodnie Orszaku Trzech Króli brzmiało „Niech prowadzi nas gwiazda”. Ma ono przypominać uczestnikom, co zmobilizowało mędrców ze Wschodu do wyruszenia w drogę. Ponadto wskazuje, że każdy z nas potrzebuje na swojej drodze dobrych przewodników, którzy będą wskazywać właściwy kierunek.

W naszej miejscowości również zorganizowany został Orszak Trzech Króli. Był to pierwszy raz, kiedy wraz z mieszkańcami Rutek oddaliśmy pokłon małemu Dzieciątku. Wszyscy przybyli bardzo liczne i w przepięknych kolorowych przebraniach ok. godziny 13:00 ruszyliśmy spod kościoła pw. Św. Anny w Rutkach-Kossakach. Prowadziły nas dwie gwiazdy betlejemskie wykonane przez seniorów na czwartkowych spotkaniach, a tuż za nimi w powozie ciągniętym przez konie jechali królowie, za którymi udali się uczestnicy uroczystego pochodu. Od początku istotnym elementem Orszaku było wspólne śpiewanie kolęd. Orszak wyruszył przy dźwiękach akordeonu, na którym grała Uczennica Szkoły Podstawowej w Rutkach-Kossakach Izabela Grodzka. Po dotarciu do stajenki usytuowanej przy Gminnym Ośrodku Kultury, pokłonieniu się Dzieciątku i złożeniu darów przez Trzech Króli, odbyło się wspólne śpiewanie kolęd.

Mamy nadzieje, że ta tradycja zapisze się na długie lata w naszej gminie.

Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka w Rutkach-Kossakach

ul. 11 listopada 5
18-312 Rutki- Kossaki

Tel: 862701041
Tel: 862701064

e-mail:gokib@gminarutki.pl

Dostępność cyfrowa

Strona spełnia wymagania ustawy o dostępności stron i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Jeśli znajdziesz jakieś uchybienia powiadom nas o tym.