Pierwsza w historii gminy Rutki wystawa obrazów lokalnego artysty - Gminny Ośrodek Kultury w Rutkach-Kossakach

Pierwsza w historii gminy Rutki wystawa obrazów lokalnego artysty

Dnia 23 października 2022 r. w GOKiB uroczyście otwarta została wystawa obrazów lokalnego artysty Bronisława Tyla.

Wystawa odbyła się w ramach projektu „Zintegrowani wokół twórczości lokalnego artysty - Bronisława Tyla” który powstał z inicjatywy grupy nieformalnej. Przy wsparciu Patrona - Fundacji „TRADYCJA i ROZWÓJ” w okresie od 15 września do 15 listopada 2022 r. zrealizowane zostały wszelkie działania projektowe.

Inicjatywa została dofinansowana w ramach projektu „Podlaskie Lokalnie NOWEFIO 2021-23” ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

„Dzień targowy, Łąka, Las, Portret żony” i wiele innych zgromadzonych obrazów artysty można było podziwiać na wstawie. Jej celem było ocalenie od zapomnienia i zachowania w pamięci twórczości nieżyjącego już lokalnego malarza Bronisława Tyla. Postać Bronisława Tyla przybliżyły uczestnikom uroczystości tablice informacyjne, pamiątki z jego pracowni i dokumenty, a także wspomnienia członków rodziny. Elementem wydarzenia było również rozstrzygnięcie konkursu plastycznego "Gmina Rutki - moja mała ojczyzna" adresowanego do dzieci i młodzieży.

Na gości wystawy czekała kawa, herbata oraz słodki poczęstunek, przygotowany i podany przez Koło Gospodyń Wiejskich „Polne Kwiaty” Rutki- Kossaki. Frekwencja była imponująca. Tego dnia upublicznione obrazy oglądało około stu osób.

Na zakończenie spotkania wicemarszałek Marek Olbryś przekazał wójtowi Dariuszowi Modzelewskiemu i dyrektor Justynie Gołaszewskiej symboliczny czek z dofinansowaniem samorządu województwa dla klubu sportowego GKS 1984 Rutki.

Po uroczystym otwarciu wystawa została przeniesiona do Izby Historycznej, była ogólnodostępna i nieodpłatna dla wszystkich mieszkańców gminy i przybyłych gości.

Urodził się w 1904 roku w Rutkach-Kossakach. Syn Piotra i Wiktorii Tyl. Miał troje rodzeństwa: siostrę Julię i dwóch braci Kazimierza i Edwarda. Zawarł związek małżeński z Reginą Jabłońską, z którą miał dwójkę dzieci: Marię i Jerzego. Mieszkał wraz z rodziną na ul. Polowej 10 w Rutkach. Tuż przed wybuchem II wojny ukończył warszawską ASP. Po wojnie był m. in. nauczycielem sztuk plastycznych w Białymstoku i Supraślu, brał udział w odnawianiu Pałacu Branickich w Choroszczy. W Rutkach zapamiętany jest jako "malarz bez ręki", którą prawdopodobnie jako dziecko stracił podczas rozbrajania niewybuchu, z którego chciał zrobić obsadkę do pióra. Mimo braku lewej ręki był wybitnie uzdolnionym malarzem. Wystawiał swoje prace w wielu ośrodkach kraju i poza granicami. Krytycy podkreślali walory realistyczne jego dzieł i wrażliwość na kolor. Zmarł w 1979 roku, pochowany jest w Rutkach-Kossakach.

Galeria zdjęć:

Poseł Marek Olbryś przekazuje Dyrektor GOKiB w Rutkach-Kossakach czek na 30 tysięcy złotych na klub sportowy GKS 1984 Rutki.
Wspólne zdjęcie dorosłych z dziećmi. Dzieci trzymają nagrody które otrzymały za udział w konkursie
Mężczyzna wręcza uczennicy nagrodę za udział w konkursie
Wójt Gminy Rutki Dariusz Sławomir Modzelewski wraz z uczestnikami spotkania przecinają czerwoną wstęgę na znak otwarcia wystawy.
Sekretarz Gminy Rutki Agnieszka Bazydło wraz z Panią Dyrektor Szkoły Podstawowej w Rutkach przemawiają przez mikrofon w ramach otwarcia wystawy.
Grupa kobiet z dziećmi pozują do zdjęcia.
Dwaj mężczyźni przyglądają się obrazowi który prezentuje krajobraz rynku z dawnych czasów.
Dorośli i dzieci oglądają obrazy zmarłego już malarza Bronisława Tyla. Zdjęcia umieszczone są na sztalugach przy ścianie.
Dorośli oglądają obrazy zmarłego już malarza Bronisława Tyla. Zdjęcia umieszczone są na sztalugach przy ścianie.
Zdjęcia, gazety, dokumenty pochodzące z rodzinnego domu zmarłego artysty Bronisława Tyla.
Wystawa dwóch obrazów. Obraz z lewej strony prezentuje trzy osoby siedzące w powozie ciągniętym przez konia na tle lasów. Na obrazie z prawej strony namalowany został portret kobiety zamyślonej notującej piórem na księdze.
Wystawa malarstwa  Bronisława Tyla. Plakat z kwietnia 1975 roku. Na tle gałęzi z jarzębiny.
Portret malarza z Rutek Bronisława Tyla. Mężczyzna ubrany jest w czarny garnitur z białą koszulą i krawatem.

Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka w Rutkach-Kossakach

ul. 11 listopada 5
18-312 Rutki- Kossaki

Tel: 862701041
Tel: 862701064

e-mail:gokib@gminarutki.pl

Dostępność cyfrowa

Strona spełnia wymagania ustawy o dostępności stron i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Jeśli znajdziesz jakieś uchybienia powiadom nas o tym.