Uroczyste obchody bitwy pod Śliwowem - Gminny Ośrodek Kultury w Rutkach-Kossakach

Uroczyste obchody bitwy pod Śliwowem

Uroczyste obchody bitwy pod Śliwowem

Partyzancka bitwa stoczona pod Śliwowem 30 kwietnia 1946 roku przez oddziały podziemia niepodległościowego z siłami komunistycznymi, prawdopodobnie była jednym z największych starć tego rodzaju na Białostocczyźnie po 1944 roku.

O fakcie tym świadczy nie tylko liczba żołnierzy i funkcjonariuszy użytych do walki i osaczenia 3. Wileńskiej Brygady Narodowego Zjednoczenia Wojskowego oraz 6. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, lecz również użycie broni ciężkiej w postaci moździerzy i pojedynczego działa.

30 kwietna 2023 roku przypadła 77 rocznica bitwy, z tej okazji odbyły się uroczyste obchody, które rozpoczęła msza święta odprawiona w intencji poległych  w kościele pw. Św. Anny w Rutkach-Kossakach. Uczestnicy obchodów, a wśród nich kombatanci, przedstawiciele gminy , MOTO Rutki strażacy OSP, przemaszerowali na cmentarz, aby złożyć kwiaty i zapalić znicze. Następnie uczestnicy uroczyście pojechali pod pomnik, który znajduje się nieopodal Śliwowa. Tutaj zaśpiewano hymn narodowy i wciągnięto flagę na maszt, a delegacja gminy wraz z kombatantami złożyli kwiaty i zapalili znicze.

Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka w Rutkach-Kossakach

ul. 11 listopada 5
18-312 Rutki- Kossaki

Tel: 862701041
Tel: 862701064

e-mail:gokib@gminarutki.pl

Dostępność cyfrowa

Strona spełnia wymagania ustawy o dostępności stron i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Jeśli znajdziesz jakieś uchybienia powiadom nas o tym.