Wywiad z Mistrzem Świata IPSC w kategorii Open Junior— Dawidem Chojnowskim - Gminny Ośrodek Kultury w Rutkach-Kossakach

Uczennice Szkoły Podstawowej wraz z gościem Dawidem Chojnowskim stojący przed ekranem na którym odtwarzany jest film.

Wywiad z Mistrzem Świata IPSC w kategorii Open Junior— Dawidem Chojnowskim

Dnia 03.03.2023 r. Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka w Rutkach-Kossakach wraz ze Szkołą Podstawową w Rutkach-Kossakach mieli zaszczyt gościć Mistrza Świata w klasie Open Junior w strzelectwie dynamicznym. Spotkanie odbyło się w Szkole Podstawowej, w którym uczestniczyli uczniowie kl. VII-VIII.

Chętni uczniowie mogli z bliska obejrzeć pistolet strzelecki. Młodzież chętnie zadawała pytania i dowiedziała się wielu ciekawych informacji na temat strzelectwa. Dawid chętnie podzielił się swoją zdobytą wiedzą i zachęcał do tego jakże ciekawego i interesującego sportu, a także mówił o tym, że warto rozwijać swoje pasje i zainteresowania, bo dzięki wytrwałości w działaniu można zdobyć nawet podium.

Dawid Chojnowski zdobył pierwsze miejsce podczas Mistrzostw Świata IPSC World Shoot XIX w Pattaji w Tajlandii. Jest uczniem Zespołu Szkół Akademickich o profilu mundurowym. Na co dzień trenuje w Klubie Strzeleckim Sagittarius w Piątnicy. Jest absolwentem szkoły podstawowej oraz gimnazjum w Rutkach-Kossakach.

Wywiad

Jak długo trenujesz strzelanie i co zainspirowało Cię do rozpoczęcia tej dyscypliny?

Strzelectwo sportowe trenuję od 2017 roku. Zapoczątkował to mój tata, który wyrobił pozwolenie na broń i zabierał mnie na wspólne treningi, abym mógł spróbować sił w strzelaniu. Na początku nie szło mi za dobrze, lecz z biegiem czasu było coraz lepiej. Po 2 latach treningów, pod koniec 2019 roku wziąłem udział w swoich pierwszych zawodach IPSC na których startował ówczesny Wicemistrz Polski, udało mi się zdobyć 91% jego wyniku. Sam byłem zaskoczony rezultatem, ponieważ nigdy wcześniej nie miałem okazji zmierzyć się z kimś na tak wysokim poziomie. W następnym roku brałem już udział w zawodach, które odbywały się w ramach pucharu Polski, zawsze zajmowałem na nich miejsca na podium co sprawiało dużą satysfakcję i chęć do dalszych treningów. W tym samym roku wywalczyłem tytuł Wicemistrza Polski, który utrzymałem w 2021 i 2022 roku.

Jakie są Twoje najważniejsze metody treningu, które pozwalają Ci na utrzymanie doskonałej formy fizycznej?

Na co dzień moją formą treningu jest przede wszystkim siłownia, która pozwala mi poprawiać swoją formę fizyczną oraz kondycję, która jest naprawdę ważna, zawody potrafią trwać po 6-8 godzin na dzień w pełnym słońcu. Do tego równie ważne jest trenowanie „na sucho” jest to trening w domu, z użyciem broni jednak pozbawionej amunicji. Trening ma na celu poprawianie swoich aspektów czysto technicznych jak dobywanie broni, zmiana magazynka, przenoszenie celu, wejście na pozycję itp. 

Jak wyglądają same przygotowania do zawodów? Twoje treningi to z pewnością nie tylko niezliczone godziny na strzelnicy?

Aby przygotować się do zawodów rangi Mistrzostw Świata, brałem udział w 3-dniowym szkoleniu z 9-krotnym Mistrzem Świata. Szkolenie tego typu pozwoliło mi zrozumieć, jakie swoje słabe strony muszę poprawić oraz przede wszystkim zmieniło mój punkt widzenia na ten sport. Równie ważnym elementem przygotowań jest branie udziału w wielu dużych zawodach zarówno w Polsce, jak i za granicą. Pomaga to obniżyć stres oraz nabrać doświadczenia, które jest kluczem do dobrego wyniku. 

Czy planujesz kontynuować swoją karierę jako strzelec sportowy i jakie cele chcesz osiągnąć w przyszłości?

Tak, planuję kontynuować strzelanie i stawać się coraz lepszym. Moje najbliższe cele na 2023 rok to: Puchar Polski, Mistrzostwa Polski, Zawody za granicą (Czechy, Grecja, Słowacja) oraz Mistrzostwa Europy w Grecji, które odbędą się już we wrześniu. Liczę na wysoki wynik już nie tylko w kategorii Junior, ale także wśród wszystkich zawodników z Europy.

Twój sukces może przełożyć się także na zwiększone zainteresowanie dyscypliną wśród młodzieży. Jakie masz dla nich rady?

Myślę, że jeżeli komuś spodoba się strzelanie i chciał/chciałaby spróbować tej dyscypliny, pierwszym krokiem jest pójście na strzelnicę, na którą może pójść dosłownie każdy. Tam doświadczeni instruktorzy pomogą wybrać broń, z której chcemy strzelać, profesjonalnie przeszkolą z zakresu jej obsługi oraz zapewnią pełne bezpieczeństwo podczas samego strzelania. W naszej okolicy najbliższym tego typu obiektem jest Strzelnica Forty w Piątnicy, na której sam trenuję od samego początku mojej kariery.

Jakie są Twoje zainteresowania poza strzelaniem sportowym? Jakie plany na najbliższą przyszłość?

Poza strzelaniem sportowym interesuję się terrarystyką. W swojej hodowli posiadam 3 pytony królewskie oraz kilkadziesiąt ptaszników. Aktualnie przygotowuję się do matury, przede mną wybór studiów. W przyszłości chciałbym prowadzić szkolenia strzeleckie.

Serdecznie gratulujemy Dawidowi zdobytego podium i tytułu mistrza. Życzymy samych sukcesów i osiągnięć w dalszej karierze sportowej.

Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka w Rutkach-Kossakach

ul. 11 listopada 5
18-312 Rutki- Kossaki

Tel: 862701041
Tel: 862701064

e-mail:gokib@gminarutki.pl

Dostępność cyfrowa

Strona spełnia wymagania ustawy o dostępności stron i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Jeśli znajdziesz jakieś uchybienia powiadom nas o tym.